
Kaprobraní 2013
Začalo to vlastně tak nějak nenápadně. V minulosti jsem se zúčastnil několika ročníků Ritchi cupu. To, co mě na těchto závodech vždy silně přitahovalo, bylo především prostředí, ve kterém se konaly – nádherný, dobře zarybněný rybník, usazený doprostřed hlubokých lesů severních Čech. Byť mi v pravidlech leccos nesedělo, vždy jsem tam jezdil rád. Když jsme loni s kamarády zjistili, že další ročník těchto závodů se jich konat nemá, rozhodli jsme se nenechat tento už zažitý dýchánek padnout, převzít pořadatelství a „udělat to po svém“ – zkrátka sejít se s kamarády a zablbnout si u prutů. Dámy a pánové, právě vzniká KAPROBRANÍ…
Základní informace:
- Hraje se o čest a slávu a drobné upomínkové předměty.
- Fair-play – jakýkoliv pokus o podvod vede k vyloučení ze závodů.
- Akce pro 10 pozvaných týmů.
- Ročník 2013 je dvoukolový (jaro a podzim – tzn. 2x 3 dny nonstop lovu) – sčítají se umístění v jednotlivých kolech.
- Tým s nejnižším součtem umístění se stává vítězem. V případě rovnosti, je pomocným kritériem vyšší počet nachytaných kg.
- Tým, který na jaře loví ze strany od lesa (sektor Mikbaits), bude na podzim losovat pouze z míst u silnice (sektor Richworth) a naopak.
- Týmové klání. Před prvním kolem se náhodně nalosují dvojice týmů (z každého sektoru jeden) a ty pak soutěží v „týmovce“. V této soutěži se sčítají kilogramy! Nalosované týmy jsou neměnné pro obě kola.
- Rybolov se řídí platným rybářským řádem majitele revíru a dále pak RŘ ČRS.
- Žádné lodě na vodě
- Nástrahy: boilies, peleta, tygří ořech (nebo atrapy) – vlasová metoda
- Boduje se kapr a amur nad 4 kg včetně (váha s odmočeným vážícím sakem)
- žádné sakování
- dobrá nálada je povinnou součástí vybavení
Jaro 2013
Počasí i ryby ukazující se na hladině dávaly tušit, že by to mohlo jít. A ono to fakt šlo – na dvou místech skvěle, na většině dobře a na dvou místech bohužel vůbec. Nálada byla od začátku samotného klání výborná. Většina z nás se navzájem zná, proto o projevy různého hecování a špičkování vůbec nebyla vůbec nouze. Kam člověk přišel, tam dobře pokecal, někde pojedl i něco popil – dveře, resp. zipy bivaků, byly všude otevřeny.
Tak nějak jsem očekával, že největší aktivita ryb bude v nočního hodinách. Omyl, první dva dny to u většiny týmu nejlépe bralo ráno a večer, u našeho týmu pak nejúspěšnější dobou bylo rozmezí 10:00 – 14:00, kdy se nám několikrát podařil i „double“ – tedy chytit dvě ryby ve stejný okamžik. Až poslední noc se to skutečně rozjezdilo, díky čemuž někteří borci zažili probdělou noc. Strhl se boj o každou rybu, která za dané konstalace mohla znamenat lepší výchozí pozici pro podzimní část závodu.
A je tu konec jarní části. Pochytalo se 101 bodovaných ryb, z toho 79 kaprů a 22 amurů. Celková váha bodovaných ryb činila 857 kg. Za zmínku rozhodně stojí i další, leč nebodované ryby – nádherní líni, cejni a dokonce i několik velmi slušných štik.
Podzim 2013
Stejné místo, stejní lidé, jen jiná roční doba a podmínky. Je nalosováno, můžeme začít tam, kde jsme před 4 měsíci skončili.
Kdo nestihl postavit bivak do hodiny po zahájení, měl problém. Slunečné a teplé počasí náhle vystřídal ostrý severák s prudkým deštěm, který trval až do pozdních odpoledních hodin, kdy se postupně začalo vyjasňovat, ale také citelně ochlazovat. Během prvních 12 hodin závodů se ulovily pouze 4 bodované ryby. Prudká změna počasí patrně s rybami řádně zamávala. Během první noci se pár ryb chytilo, ale nebyla to žádná hitparáda.
Počasí se ustálilo a bylo stabilní po celý zbytek závodů – tzn. ráno mráz a mlha, přes den jasno a slunečno a v noci jasno a mrazivo. Aktivita ryb za denního světla – čistá nula! Prostě nikdo vůbec nic. Nálada je však i tak dobrá, jídlo chutné (co si kdo uvaří, to má), pitiva dostatek (zatím), snaha chytit rybu maximální. Ryby nebraly, houby však hojně rostly – spousta účastníků, včetně mě, šmejdila kolem bivaků a plnila kyblíky hříbky a křemenáči.
Druhou noc se opět několik málo kusů ryb chytilo, jednalo se však o ojedinělé úlovky.
Poslední noc tradičně zamávala pořadím – některým týmům se podařilo chytit hned několik ryb. Každý z nás věděl, že každá šupina má cenu zlata.
Je dobojováno. Rozdíl mezi vítězným týmem tohoto kola a týmem na 4. místě nakonec činil pouhých 18 kg, což mohlo při troše štěstí znamenat jednu jedinou rybu. Mělo to napětí, mělo to grády, mělo to styl.
Chytilo se 49 ryb, z toho 46 kaprů a 3 amuři, což ve finále není až tak špatné. Celková váha bodovaných ryb činila 367 kg. Líni se chytili pouze tři, štiky žádné, přestože vcelku pravidelně atakovaly stahovaná olova či na háčku oběšené plotice.
A celkové pořadí?
Jména ani pořadí nejsou důležité. Důležité je, že se na břehu sešla skvělá parta lidí, kteří si navzájem bezvadně sedli. Dali jsme našemu snažení lehce soutěžní nádech a možná tomu náhoda tak chtěla, že bylo proč makat až do poslední minuty. Nachytali jsme spoustu krásných ryb, poprali se s rozmary počasí a užili si spoustu srandy. Jsme bohatší o vzpomínky a zážitky, a ty už nám nikdo nikdy nevezme.